wtorek, 9 września 2014

Skąd się bierze nieprzyjemny posmak w ustach - przyczyny


Nieprzyjemny posmak w ustach, który zazwyczaj wiąże się z nieprzyjemnych zapachem, powinien nas zaniepokoić, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Często jest objawem przeróżnych chorób. Oczywiście są też inne przyczyny, jak chociażby palenie papierosów.

Popularną przyczyną nieprzyjemnego posmaku w buzi jest brak utrzymywania higieny jamy ustnej lub utrzymywanie jej zbyt rzadko. Mycie zębów zaleca się po każdym posiłku.

Nieprzyjemny posmak powoduje też palenie tytoniu. Ponadto może się on utrzymywać na skutek spożywania czosnku, czy też zbyt częstego picia kawy.

Niestety, dziwny posmak może być też powodowany przez choroby. Kwaśny posmak w ustach jest sygnałem, że mogły nas dopaść wrzody żołądka. Jeśli to w istocie ten problem, to wśród innych objawów powinniśmy dostrzec odbijanie się oraz zgagę.

 Jeśli czujemy w ustach posmak zarówno kwaśny, jak i gorzki, to być może cofają nam się soki żołądkowe. W terminologii medycznej określane jest to jako refluks. Problem wynika ze złego działania zwieracza przełyku.

W ustach czasem występuje też metaliczny posmak. Ten odczuwany jest między innymi przy ciąży, ale nie tylko. Pojawia się również przy drożdżakowym zapaleniu jamy ustnej (dodatkowym objawem jest jasny nalot widoczny na języku).

*

O sposobach zwalczania niesmaku w ustach pisałem tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz